Teras kapatma ; üstü açık terasların ve mekanların, çelik konstüriksüyon gövde veya ahşap gövde direkler kullanılarak iskelet yapı oluşumundan sonra Cam, Şingıl mebran veya Pergola Tente malzemeler ile kapatma uygulamasıdır. Dikey olarak kalan bölümler (ön ve yan cepheler) katlanır cam sistemleri kullanılarak tamamen kapatılmaktadır.

Dış tavan bölümü cam, kiremit,mebran,osb,altı zifti,şingıl izolasyon malzemeler kullanılarak iç tavan yüzeyinde ise Alçıpan,ahşap lambiri, plastik lambiri veya kompozit malzemeler uygulanabilmektedir. İsteğe bağlı olarak motorlu tente veya cam açılır kapanır tavan sistemlerin de kullanılması mümkündür.

Teraslar bu sayede kullanışsız bir alan olmaktan kurtulmakta ve yaşam alanlarına dönüşmektedir. Ayrıca teraslı dairelerin genelde ısınma ve su yalıtım sorunu vardır ve dışardan gelen soğuk ortamı doğrudan etkiler. Bu nedenle ortamda bulunan ısı değeri düşer. Kış ve sonbahar aylarında daha sıcak ve ferah bir ortamda bulunmanızı sağlar.

Teraslarda yaşanılan diğer bir problem, yazın sıcak kışın ise soğuk olması nedeniyle sağlıklı olarak kullanılamayan önemli yaşam alanları olmasıdır. Teras kapatma ve katlanır cam sistemlerin uygulanması sonrasında teras tamamen kapatılır ve kışın dışardan gelen soğuk havayı keser, bu sayede ortamın sıcaklık derecesi korunabilmektedir. Cam çatı ve cam tavan uygulamalarında gölgelendirme için içten motorlu yatay perdeler kullanılmaktadır.

Yazın ise kapatılan sistemi tamamen açarak serin ve ferah bir ortamda yaşamanızı sağlar. Çatı ve teras kapatma sistemleri sayesinde terasınızda dört mevsim güzelliğini yaşamanızı sağlar. 

Büyük ya da küçük teras, açık hava yaşamının keyfini evlerin ve dairelerin her katına taşıyor. İhtiyaç ve isteklerinize göre kullanılmak üzere kolayca ek bir dış mekan odasına dönüştürülebilen değerli ve çok yönlü bir alan sağlamaktadır.

Aslında bu ortamları optimize etmek için tasarlanmış pek çok teras kapatma seçenekleri vardır.
Sadece mükemmel gölgeleme oluşturabilen tenteler değil, aynı zamanda hava koşullarına göre terasın düzenli olarak açılıp kapanmasını sağlayan açılabilir pergolalar gibi yapılar mümkündür.

Giyotin cam veya sürme cam sistemleri, çevredeki manzara ile doğrudan temasın keyfini çıkarmak istediğinizde teras verandasının açılmasına izin veren sağduyulu ve zarif kılavuzların yardımıyla pergolanın yapısına veya doğrudan duvara monte edilebilir. Öte yandan, kış aylarında ve yağmur durumunda, panoramik pencereler mükemmel ısı yalıtımının yanı sıra sızma ve güçlü rüzgara karşı koruma sağlar.

 

Teras Cam Kapatma

Teraslarda uygulanan pergola cam kapatma sistemleri arasında mekanın ışık alması nedeni ile en çok tercih edilen ürün grubunda bulunmaktadır. Kullanım amacına göre değişen teraslarda sabit cam tavan veya otomatik açılır cam tavan sistemleri kullanılmaktadır. Teras cam kapatmalarında, aynı zamanda dış alanda bulunan mekana bağlı olarak kalan içerde kalan mekanlarında karanlıkta kalmasını engellemektedir. Cam sistemi üzerine ilave edilen tavan perde sistemleri ile güneşten koruma sağlanabilmektedir.

Teras Tente Kapatma

Pergola tente sistemleri otomatik açılır kapanır olmasının yanı sıra diğer ürünlere kıyas ile daha ekonomik bir tercih olarak düşünülmektedir. Pergola tente sistemlerinde dış etkilere dayanıklı nano teknoloji olarak üretilen blockout kumaş kullanılmaktadır.  Bu kumaşın ışık geçirgenliği olmaması nedeni ile mekanda kış bahçesi gibi beklenen doğal ışık düzeyini karşılamamaktadır. Daha çok güneşten ve olumsuz hava şartlarından korumak için tercih edilmektedir. 

Teras Kapatma Bioklimatik

Bioklimatik sistemler otomatik olarak açılır kapanır ürünler arasında yer almaktadır. Alüminyum profillerden oluşan paneller kendi ekseni etrafında dönebilmesinin yanı sıra çift motorlu modeller, sistemin komple açılma imkanı sağlar. Teras kapatma bioklimatik sistem tasarımlarında su tahliyesi için eğim kullanılmadan kendi ayakları üzerinde duran modeller kullanılmaktadır. Aynı zamanda doğrudan duvar bağlantılı olarak kullanılabilir ancak su tahliyesi için eğime ihtiyaç duymaktadır. 

Teras Kapatma Polikarbon

Polikarbonat levhalar güneş ışınlarının kötü etkilerini ortadan kaldıran, (UV Dayanımlı), yivleri sayesinde havanın sıcak ve soğuk etkisini ayıran olarak üretilmektedir. Soğukta ve sıcakta bükülebildiği ve kolay şekil alabildiği için alternatif oval tasarımlarda uygulanmaktadır. Uygulama kolaylığının yanı sıra uzun ömürlüdür. Polikarbonat Levhalar, yüksek yalıtım özellikleri sayesinde daha etkin bir ısıtma ve soğutma sistemi için iç sıcaklığın düzenlenmesine yardımcı olarak, doğal ışık enerjisinden maksimum düzeyde faydalanılmasını sağlar.